Aktualności szkolne

ROK SZKOLNY 2018/2019


Dzień Świętego Patryka

Dzień świętego Patryka, obchodzony jest 17 marca, jest świętem narodowym Irlandii, ale również jednym z najchętniej obchodzonych świąt na świecie. Również w Polsce święto zyskuje z roku na rok na popularności. Tego dnia odbywają się koncerty, imprezy, i pokazy tradycyjnego tańca irlandzkiego, ludzie ubierają się na zielono, ponieważ jest to narodowy kolor Irlandii.

Kim był św. Patryk?

Święty Patryk jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych świętych na świecie. Urodził się prawdopodobnie w 385 roku w Brytanii.

Istnieje wiele legend o świętym Patryku. Jedna z nich mówi o tym, że wypędził węże z Irlandii. Podobno zrobił to za pomocą drewnianej laski – przegonił węże do morza zakazał im wracać.

Inna słynna legenda związana jest z koniczyną. Mówi się, że za jej pomocą święty Patryk wytłumaczył Irlandczykom dogmat Trójcy Świętej.

W poniedziałek w naszej szkole również będziemy obchodzić Dzień Św. Patryka. Prosimy ubrać zielony element garderoby i przypiąć do stroju wykonaną w domu trójlistną koniczynę – symbol Irlandii. Prosimy również, by klasy IV – VIII wykonały plakat na temat Irlandii i przywiesiły go na drzwiach swojej klasy. Na długiej przerwie będzie towarzyszyć nam muzyka Irlandzka przy której będzie można tańczyć. W planach przewidujemy sesję fotograficzną.
Mały OKR rozstrzygnięty!!!


W Domu Kultury w Sączowie 12 marca odbyły się eliminacje gminne do Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego MAŁY OKR 2019.
Celem konkursu jest między innymi pielęgnowanie kultury języka ojczystego, rozbudzanie wśród dzieci i młodzieży zainteresowania sztuką recytacji oraz krzewienie zamiłowania do literatury pięknej. W tym roku do udziału w etapie gminnym zgłosiło się bardzo wielu uczestników. Uczniowie recytowali utwory poetyckie oraz fragmenty prozy. Naszą szkołę w kategorii 0 - III reprezentowali: Julia Metodieva, Tomasz Woźniak, Piotr Buchta, Zuzanna Głowacka, Maciej Grzesiek, Hanna Borkowska, Nadia Wontorczyk. W kategorii IV - VI występowali: Nadia Kurzela, Bartosz Kłys, Hanna Wadowska, Kamila Drozd, Daria Dulik.
Naszym uczniom jury konkursowe przyznało następujące lokaty:
II miejsce – Nadia Wontorczyk
Wyróżnienie- Julia Metodieva.

Poziom występów był bardzo wysoki. Wszyscy uczniowie barwnie zaprezentowali znane i lubiane utwory. Gratulujemy serdecznie uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów!!!


I ZNÓW MINĄŁ ROK


Jak co roku w naszej szkole odbyła się tradycyjna, kultywowana od wielu lat uroczystość środowiskowa „I znów minął rok”. W tym roku impreza odbywała się przez dwa dni. Młodzi artyści zaprezentowali z wielkim rozmachem program artystyczny pod wspólnym tematem: „W przyszłości będę ...”
Tradycyjnie na początku wystąpił Zespół „Serduszka radości”, który wystąpił w nowych strojach ufundowanych przez Radę Sołecką z Dobieszowic. Zespół zaśpiewał piosenkę farmerów oraz utwory pt. „Cud w szafie”, „Drzwi do kariery”. Następnie odbywały się prezentacje poszczególnych klas oraz przedszkola
Przedszkolaki dały z siebie wszystko, ponieważ na widowni zasiedli bardzo ważni goście: babcia i dziadek – a to właśnie do nich skierowany był ten występ. Nie zawiedli i licznie przybyli również rodzice, ciocie, wujkowie oraz rodzeństwo naszych przedszkolaków. W czasie występu dzieci, piosenką, wierszem oraz tańcem przeprowadziły publiczność przez świat zawodów. Każda grupa prezentowała różne zawody. Grupa „Wróbelki” zatańczyła do piosenki „Czekolada” wcielając się w rolę kucharzy. W muzyczną podróż zabrały nas „Kukułki”. W utworach „Kazaczok” i „Zawody” prezentowały takie zawody jak: kominiarz, strażak czy magik. Grupa „Sówki” zabrała nas w wyprawę po morzach i oceanach z Piratami z Karaibów. Dzieci zaprezentowały taniec dzielnych marynarzy. Natomiast grupa najstarsza „Orzełki” zatańczyła do piosenki „Kapitan Jack” i wprowadziła nas w świat wojskowy, wcielając się w amerykańskich komandosów. Na zakończenie, by uczcić niedawno obchodzoną uroczystość Dnia Babci i Dziadka wszyscy wspólnie zaśpiewali dwie piosenki na ich cześć.
Klasy 1a i 1b we wspólnym występie postawiły na zdrową kuchnię. Licznie zgromadzonej widowni zaprezentowali się kucharze i kuchareczki. W rytmie marsza wyczarowali wspaniałe danie, którym zachwycił się Masterchef. Nie obyło się bez specjalnej dedykacji. Rock’n’rollowa piosenka dla babć i dziadków sprawiła im wielką przyjemność. Klasy 2a i 2b tańcem, słowem i piosenką zaprezentowały zawód kelnera. Scena zamieniła się w kawiarnię, zaś mali artyści sprawili, że widowni udzielił się kawiarniany nastrój. W wyobraźni niósł się zapach świeżo mielonej kawy i smakowitej szarlotki. Klasa 3 zaprosiła widzów do obejrzenia układu wokalno – tanecznego pt.: „Jak dobrze mieć sąsiada”. Jeśli sąsiadem okazuje się być kominiarz, weterynarz, strażak, kucharz, krawcowa i lekarz czujesz się bezpiecznie. Jeśli po sąsiedzku mieszka magik, który hokus – pokus pokazuje czary, to poczujesz się magicznie. Tak magicznie, jak wypełniona po brzegi widownia.
Klasy IV-VIII przedstawiły program związany z doradztwem zawodowym. Scena zaroiła się od kucharzy, marynarzy, żołnierzy, podróżników a nawet astronautów. Ósmoklasiści przygotowali program „Aleja gwiazd”, w którym chłopcy i dziewczęta wcielili się w role podziwianych i lubianych gwiazd estrady. Siódmoklasiści zabrali nas w międzygwiezdną podróż , spróbują zachęcić nas do wykonania zawodu astronauty, bez którego nie jest możliwy podbój kosmosu. Uczniowie klas IV-VIII przygotowali prawdziwą ucztę dla oka i ucha a Rada Rodziców ucztę dla podniebienia, fundując tłustoczwartkowe pączki. Szkolnej tradycji stało się za dość.
Wszystkie klasy długo się przygotowywały, by swoim występem oczarować publikę. I to się udało. Stroje sceniczne, przygotowane przez uczniów i ich rodziców, zapał oraz talent aktorski dzieci sprawiły, że widownia mogła się poczuć, jak w prawdziwym teatrze.

Zapraszamy już za rok!!!


POMAGAMY DZIECIOM W AFRYCE

W lutym uczniowie naszej szkoły wzięli udział w projekcie UNICEF „Wszystkie Kolory Świata”. Celem projektu było uświadomienie dzieciom i młodzieży, że pomaganie innym wiąże się z pozytywnymi emocjami, a co najważniejsze dzięki zaangażowaniu można uratować życie innych dzieci. W ramach akcji uczniowie wraz z rodzicami przygotowali charytatywne, szmaciane lalki, które symbolizowały pomoc dla najbardziej potrzebujących dzieci na świecie. Prezentację i sprzedaż przygotowanych lalek zorganizował Szkolny Klub Wolontariusza podczas uroczystości środowiskowej „I znów minął rok”. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży lalek wolontariusze przekazali na szczepienie dzieci w Afryce.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w akcję i zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnych przedsięwzięciach charytatywnych.Szkolny Klub Wolontariusza


VI MIĘDZYGMINNY KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK „Cicha noc, święta noc”

Dnia 25.01.2019 roku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Dobieszowicach odbył się konkurs wokalny: „Cicha noc, święta noc”. Do konkursu przystąpili uczniowie ze szkół podstawowych z Bobrownik, Sączowa, Strzyżowic, Tąpkowic, Piekar Śląskich, Zendka oraz Dobieszowic.
W tym, roku szkolnym konkurs został podzielony na 3 kategorie wiekowe: I kategoria uczniowie klas I-III, II kategoria – uczniowie IV-VI,III kategoria – uczniowie klas VII-VIII.
Jury w składzie: p. Małgorzata Mańczyk, ksiądz Rafał Madej oraz p. Dobrochna Kocot po burzliwej dyskusji przedstawiło następujące wyniki:

W kategorii klas I-III:
I miejsce- Igor Kotuła
II miejsce- -Aleksandra Bodusz
III miejsce- Maciej Grzesiek
Wyróżnienia: Maja Cichosz, Adam Nabrdalik, Sara Wacławczyk,Paulina Lefler.

W kategorii klas IV-VI:
I miejsce – Lena Krawczyk oraz Patrycja Małota
II miejsce- duet: Nadia Kurzela i Bartosz Kłys
III miejsce-duet: Julia Mańka i Paulina Rożek
Wyróżnienie- Oliwia Elzner

W kategorii klas VII-VIII
I miejsce- Sonia Fiedor
II miejsce- Julia Sibielak
III miejsce- Emilia Raschka
Wyróżnienie- duet: Monika Kornas i Anna Kulawik.

Wicedyrektor mgr Małgorzata Sepetowska
Katechetka mgr Magdalena Polak
SUKCES ZESPOŁU ARTYSTYCZNO -WOKLANEGO „SERDUSZKA RADOŚCI”

Kolęda, pierwotnie radosna pieśń noworoczna,
związana jest współcześnie z Bożym Narodzeniem
początkowo wywodząca się z tradycji ludowej,
dzisiaj tworzona przez najlepszych poetów i kompozytorów.


Zespół artystyczno– wokalny „Serduszka Radości” brał udział w XVI Diecezjalnym Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Złota Kantyczka ” w Jaworznie, który odbył się już w grudniu. Przesłuchania trwały 5 dni, a przesłuchanych zostało 149 podmiotów wykonawczych, czyli ponad 1200 uczestników: przedszkolaków, uczniów szkól podstawowych, III klas gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych i dorosłych, przybyłych z diecezji Sosnowieckiej, Śląska, Małopolski.
Cieszymy się bardzo ponieważ zespół „Serduszka Radości” otrzymał I miejsce, w kategorii dziecięce zespoły wokalne kl. IV-VI i znalazł się w gronie dziesięciu podmiotów wykonawczych, które miały zaszczyt wystąpić w przesłuchaniach finałowych.
I tak Zespół wokalno- artystyczny „Serduszka-Radości” reprezentował naszą szkołę, a tym samym Gminę Bobrowniki w XXV Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. Ks. Kazimierza Szwarlika, pod honorowym patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy, w Państwowej Szkole Muzycznej w Będzinie gdzie odbywały się przesłuchania 139 najlepszych zespołów i solistów spośród 1625, którzy w grudniu startowali w odbywających się w Polsce i za granicą eliminacjach.
Przypomnijmy również, że w XXIII MFKIP zespół zdobył III miejsce (styczeń 2017r.)

Serdecznie gratulujemy tak wysokiego wyniku i i życzymy dalszych sukcesów!!!


Słodki poczęstunek

Styczniowy, zimowy poranek może być słodki! Uczniowie klasy III zaproponowali słodki poczęstunek dla całej społeczności szkolnej. W piątek 18 stycznia trzecioklasiści z pomocą z Rodziców sprzedawali słodkie wypieki, kolorowe galaretki, migdałowe babeczki, czekoladowe muffinki i puszystą watę cukrową wszystkim łasuchom w szkole. Było pachnąco, kolorowo i smakowicie!

Projekt „Międzypokoleniowe podróże po narodowej literaturze”

W dniu 9 stycznia w Bibliotece Publicznej w Dobieszowicach odbyło się spotkanie miłośników książek zorganizowane w ramach projektu „Międzypokoleniowe podróże po narodowej literaturze”. Uczestnicy spotkania, wśród których znalazła się pani Barbara Brzozowska – radna Gminy Bobrowniki, wymienili się doświadczeniami i wspomnieniami na temat ulubionych polskich książek, podzielili się wrażeniami z lektur dzieciństwa.
Ostatnim punktem programu projektu czytelniczego „Międzypokoleniowe podróże po narodowej literaturze” było spotkanie z autorką książek dla dzieci i młodzieży Beatą Ostrowicką. Odbyło się ono w dniu 15 stycznia w Bibliotece Publicznej w Dobieszowicach. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas VI-VIII wraz z opiekunami. W czasie rozmowy z autorką uczniowie zapoznali się z jej dorobkiem literackim, poznali tajniki literackiego warsztatu, mieli możliwość zdobycia autografu autorki. Spotkanie upłynęło w przyjaznej atmosferze, a zakończyło się wspólnym pamiątkowym zdjęciem.

Wizyta w Centrum Powiadamiania Ratunkowego

W dniu 14.01.2019 r. klasa VIII odwiedziła Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego działające w gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.
Uczniowie zapoznali się z pracą osób odbierających połączenia na nr 112. Osoby te, zwane operatorami, prowadzą rozmowę w celu uzyskania odpowiednich informacji na temat trudnej sytuacji lub wypadku. Potem przekazują odebrane zgłoszenie do innych służb ratunkowych / pogotowie, policja, straż pożarna/.
Operatorzy mogą szybko rozpoznać zgłoszenia fałszywe, złośliwe lub niezasadne, które stanowią 83% wszystkich połączeń na numer alarmowy 112.
Wycieczka uświadomiła uczniom jak ważny jest numer 112 i kiedy można z niego skorzystać.


Jolanta Karcz


I GMINNA OLIMPIADA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO ‘BIG BEN’

Dnia 15 stycznia bieżącego roku odbyła się w naszej szkole I GMINNA OLIMPIADA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO ‘BIG BEN’ dla uczniów klas VI szkół podstawowych. Kandydaci przystąpili do testu pisemnego z języka angielskiego. Celem konkursu było podsumowanie i oszacowanie nabytych przez uczniów umiejętności leksykalno-gramatycznych. Uczniowie naszej szkoły przygotowali dla swoich rówieśników prezentację multimedialną w wersji angielskiej pt.: VISITING LONDON.
Podajemy wyniki konkursu:
- wyróżnienie dla Katarzyny Dąbek; SP w Rogożniku
- miejsce III przyznano VIVIEN DUC, SP w Bobrownikach
- miejsce II otrzymała KINGA ZIELIŃSKA; SP w Bobrownikach - miejsce I zdobyła ALEKSANDRA ŚWIEBODA; SP w Rogożniku
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy nauczycielom za przygotowanie uczniów do konkursu językowego.

Organizatorzy:
Ewa Kwiatkowska-Skalska
Agnieszka Rabus


Konkurs świetlicowy

W dniach od 7 do 11 stycznia 2019 r. odbył się na świetlicy szkolnej konkurs plastyczny pt. „Pada, pada śnieg…..” . Na świetlicy szkolnej zainteresowani uczniowie wykonali rysunki. Prace zostały ocenione przez Jury w skład, którego wchodzili wychowawcy świetlicy.
I miejsce zdobyli
Wiktoria Tomanek z klasy 1a
Monika Zapotoczny z klasy 1b
II miejsce zdobyli
Maciek Grzesiek z klasy 2b
Mateusz Czaja z klasy 1b
III miejsce zdobyła
Martyna Czesnoić z klasy 1b
Wręczenie nagród i dyplomów odbyło się w poniedziałek 14 stycznia w obecności Pani Dyrektor.


Widowisko jasełkowe

6 stycznia Kościół obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, w tradycji znaną jako Trzech Króli, którzy jako - Trzej Mędrcy ze Wschodu – złożyli dary Dzieciątku Jezus. Jest to jedno z najstarszych świąt w chrześcijaństwie. I wtedy właśnie wyjątkowe widowisko jasełkowe obejrzeli wszyscy, którzy wybrali się do kościoła na godz.10.30. w kościele zgromadziło się wielu widzów, głównie rodziców i rodziny aktorów. Uczniowie klas młodszych i starszych podeszły do gry aktorskiej w bardzo ambitny sposób, prezentując nieprzeciętne umiejętności oraz talent. Dopełnieniem i pomocą wokalną oczywiście byli uczniowie z zespołu „Serduszka Radości”, którzy w grudniu wyśpiewali I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Kolęd i Pastorałek w Jaworznie.
Dumni rodzice z uśmiechem na twarzy rejestrowali przebieg przedstawienia za pomocą telefonów i kamer. Na koniec jeden z aktorów archanioł – zachęcił widzów do napełnienia kapeluszy, a pasterzy zaprosił do spaceru między widzami.
Za każdy „grosik” wrzucony do puszki serdecznie dziękujemy. Zebrane datki pomogą nam zakupić brakujący sprzęt nagłaśniający – odsłuch i osłony na nowe kolumny nagłaśniające salę gimnastyczną.
Jeszcze raz dziękujemy za obecność i gromkie brawa dla aktorów.„Jest taki dzień… w którym radość wita wszystkich.”

21 grudnia 2018 był wyjątkowy. Tego dnia rzeczywiście radość przywitała wszystkich w naszej szkole: uczniów, nauczycieli i pracowników obsługi. Od porannych godzin w atmosferze było coś podniosłego i wyjątkowego. Wszyscy odświętnie ubrani, uśmiechnięci, życzliwi. W klasach przygotowane stoły wigilijne: białe obrusy, dekoracje, potrawy wigilijne… W każdej trochę inaczej, ale według tego samego kanonu tradycji, którą „znamy od kołyski”, a jednak wyczekiwanej z niesłabnącym napięciem.
Przy stołach gospodarze i goście, bo to taka ważna chwila, „gdy jesteśmy wszyscy razem”. I ten wyjątkowy moment, kiedy pojawia się biały opłatek, a z nim „wszyscy wszystkim ślą życzenia, niebo ziemi, niebu ziemia, drzewa ptakom ptaki drzewom”. Jest też czas na wspólne kolędowanie. Rozśpiewały się kolędy i pastorałki w różnej tonacji, ale jakże pięknie brzmiały tą różnorodnością na szkolnych korytarzach.
Potem nadszedł czas na widowisko jasełkowe. W dwóch wrogich przestrzeniach nieba i piekła przedstawionych po mistrzowsku przez aktorów z różnych klas na szkolnej scenie rozegrała się brawurowa walka dobra ze złem. Dramatyczna akcja urozmaicana anielskim śpiewem Serduszek Radości trzymała widza w napięciu przez cały spektakl. Niezwykłe przeżycia i wrażenia … „jest taki dzień, tylko jeden raz do roku”.


„Świetlicowe Obchody 100 – lecia Odzyskania Niepodległości”

W dniach od 12 listopada do 16 listopada uczniowie świetlicy szkolnej uczestniczyli w konkursach, które były kontynuacją działań jakie podejmowała szkoła w roku obchodów 100 – lecia Odzyskania, przez Polskę, Niepodległości: konkurs plastyczny pt. „Dobieszowice – moja ojczyzna” i quiz – „Wiedza o Polsce”.Jako pierwszy odbył się konkurs plastyczny, w którym uczniowie mieli szansę wykazać się umiejętnościami manualnymi i pomysłowością. Zadaniem dzieci było wykonanie pracy plastycznej dowolną techniką, przedstawiającą pejzaż bądź obiekt architektoniczny naszej miejscowości: Dwór, Ochotnicza Straż Pożarna, Zespół Szkolno – Przedszkolny, Schron bojowy nr 52, Kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dobieszowicach. Drugim konkursem był quiz wiedzy,uczniowie zaskoczyli nas swoją wiedza. Pomimo tego, że pytania w quizie nie były proste, uczniowie osiągnęli bardzo dobre wyniki. Dyplomy i nagrody, uczniom, wręczyła Pani Dyrektor Aneta Kocot. Jeszcze raz serdecznie gratulujemy uczniom wiedzy i pomysłów.

Poniżej przedstawiamy laureatów naszych konkursów.

Konkurs plastyczny pt. „ Dobieszowice – moja ojczyzna”

Uczniowie klas I
Dwór w Dobieszowicach

I miejsce: • Maja Zydek

II miejsce: • Mikołaj Trefon

Ochotnicza Straż Pożarna w Dobieszowicach

I miejsce: • Jakub Samorański

II miejsce: • Tomasz Woźniak

III miejsce: • Ksawery Biadacz

Kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dobieszowicach

I miejsce: • Mateusz Czaja

II miejsce: • Kamil Biernacki

Schron bojowy nr 52 w Dobieszowicach

I miejsce: • Wiktoria Tomanek

II miejsce: • Monika Zapotoczna

III miejsce: • Emilia Kańtoch

Wyróżnienia:
• Karolina Kozieł
• Mateusz Piwowarczyk
• Patryk Kordala
Zespół Szkolno – Przedszkolny w Dobieszowicach

I miejsce: • Magda Śniadach

II miejsce: • Julia Fiedor

III miejsce: • Julia Metodieva

Wyróżnienia: • Krzysztof Drozd
• Filip Szydłowski

Uczniowie klas III i IV

I miejsce: • Mateusz Przybylak

II miejsce: • Antoni Szczygłowski

III miejsce: • Hanna Borkowska

Quiz wiedzy o Polsce

Uczniowie klas I:

I miejsce: • Julia Metodieva i Emilia Kańtoch
• Magda Śniadach i Monika Zapotoczna
II miejsce: • Wiktoria Tomanek i Mateusz Piwowarczyk

III miejsce: • Tomasz Woźniak i Jakub Samorański
• Ksawery Biadacz i Patryk Kordala

Wyróżnienia:
• Kamil Biernacki i Mateusz Czaja
• Julia Kaczmarczyk
• Julia Fiedor
• Jakub Rabsztyn

Uczniowie klas II

I miejsce: • Maciej Grzesiek

II miejsce: • Adam Nabrdalik

III miejsce: • Patryk Markiewicz

Uczeń klasy IV
I miejsce: • Dawid Stradomski

Wychowawcy grupy świetlicowej:
Sylwia Frączek, Dobrochna Kocot


Niech nasza wspólna Góra Grosza rośnie!

Co roku w szkołach i przedszkolach odbywa się wielka zbiórka monet, pn. Góra Grosza. Celem na który zbierane są te drobne monety, jest pomoc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną – w domach dziecka czy rodzinach zastępczych. Pośrednim, ale najważniejszym celem akcji jest działanie edukacyjne – pokazanie najmłodszym, jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla dobra potrzebujących.
Szkolny Klub Wolontariusza organizuje w dniach od 11.01 do 28.02 br. wielką zbiórkę monet jedno, dwu i pięciogroszowych. Bardzo prosimy o policzenie monet i zapisanie ich ilości. Monety prosimy przynosić do szkoły w każdy dzień od poniedziałku do piątku. Wolontariusze czekają o godz. 7.45 (obok klasy 1a na parterze).
Dziękujemy za udział w akcji.

Opiekunowie Szkolnego Klubu Wolontariusza:
M. Polak, T. Pudo, A. Rabus
Projekt „Zambia. Budujemy dzieciom przyszłość.”

W październiku 2017 roku ruszył projekt „Zambia. Budujemy dzieciom przyszłość.” mający na celu otwarcie szkoły na wyspie. Fundacja Heleny Kmieć, z którą współpracuje Szkolny Klub Wolontariusza naszej szkoły, objęła swoim programem stypendialnym to dzieło. Dzięki wsparciu wielu życzliwych darczyńców udało się ten cel zrealizować.
26 marca 2018r. na wyspie Deepi została otwarta szkoła gdzie uczy się aktualnie 68 uczniów w wieku od 5 do 15 lat. Prowadzenie szkoły i zapewnienie dzieciom odpowiednich warunków do nauki wymaga pozyskiwania regularnych źródeł finansowania. Potrzebne są pieniądze na pokrycie kosztów związanych z bieżącym funkcjonowaniem szkoły ( m.in. zakup materiałów szkolnych, pomocy dydaktycznych dla nauczycieli, wynagrodzenia, dożywianie, organizowanie wycieczek) oraz jej dalszym rozwojem.
Szkolny Klub Wolontariusza w grudniu rozprowadził kartki świąteczne, z których dochód zostanie przeznaczony na pomoc w realizacji tego projektu. Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy.

Opiekunowie Szkolnego Klubu Wolontariusza:
M. Polak, T. Pudo, A. Rabus
„Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”

W miesiącu październiku nasze przedszkolaki z grup „Orzełki”, „Sówki” oraz „Kukułki” wzięły udział w konkursie edukacyjnym „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”. Celem konkursu jest budowanie nawyku codziennego czytania. Nauczycie przedszkola prowadzili zajęcia lekcyjne z wykorzystaniem książki „Gang Słodziaków” autorstwa Renaty Piątkowskiej oraz maskotek przedstawiających zwierzęta żyjące w lesie. Codzienne głośne czytanie było nagradzane w szkole naklejką Słodziaka. Pomysłodawcą akcji i fundatorem nagród w konkursie „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków” jest sieć sklepów Biedronka”.
Organizatorami akcji czytania byli nauczyciele przedszkola i biblioteka szkolna.

mgr Anna Męcik


Podsumowanie działań uczczenia stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości uwieńczone podziękowaniami prezydenta RP Andrzeja Dudy

Podsumowanie działań uczczenia stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości uwieńczone podziękowaniami prezydenta RP Andrzeja Dudy. Od września 2018 r. w sołectwie Dobieszowice za sprawą Rady Sołeckiej i społeczności szkolnej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dobieszowicach odbywało się wiele działań zmierzających do uczczenia 100 letniej rocznicy odzyskania niepodległości. Wszystkie działania zmierzały do zintegrowania mieszkańców sołectwa. Rozpoczęliśmy już we wrześniu Narodowym czytaniem w dobieszowickim dworku. Każdy mógł przeczytać fragment „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego.
Początek października powitany był kolejną imprezą integracyjną promującą nie tylko wielką ojczyznę Polskę, ale także małą ojczyznę Dobieszowice. Impreza rozpoczęła się w plenerze na terenie przyszkolnym, gdzie mieszkańcy nie tylko Dobieszowic ale także okolicznych wsi obejrzeć krótką rekonstrukcję historyczną, porozmawiać z żołnierzami, obejrzeć samochody wojskowe. Rada sołecka zadbała o wspólne odśpiewanie hymnu i wciągniecie flagi państwowej na maszt. Szkoła została rozświetlona barwami biało-czerwonymi.
Następnie impreza przeniosła się na salę gimnastyczną, gdzie w rytmie werbla na salę wkroczyły sztandary służb mundurowych z Dobieszowic, Wymysłowa, górników, KGW i szkół, a za nimi tłum mieszkańców i gości. Uczniowie przedstawili montaż słowno-muzyczny na tle dekoracji, który dodawał podniosły charakter uroczystości. Następnie rozdano folder przygotowany przez uczniów, nauczycieli i Radę Sołecką. Zakończeniem całej imprezy była degustacja, poczęstunek dla wszystkich potrawami kuchni wojskowej.
Montaż słowno - muzyczny zaprezentowany był także w kościele parafialnym w Dobieszowicach.


BRAWA DLA NASZYCH WOKALISTÓW!!!

26 listopada w Szkole Podstawowej w Bobrownikach odbył się Gminny Konkurs Pieśni Patriotycznej z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Celem konkursu było przede wszystkim kształtowanie wśród uczniów postaw patriotycznych, pielęgnowanie kulturowego dziedzictwa naszego kraju oraz wspieranie uzdolnień wokalnych młodego pokolenia.
Naszą szkołę reprezentowali: Nadia Kurzela, która zaśpiewała piosenkę żołnierską „Bo w piechocie fajnie jest”, Lena Krawczyk wykonała utwór pt. „Uwierz Polsko”, Sonia Fiedor wykonała piosenkę „Sanitariuszka Magorzatka” oraz Lena Mitas i Bartek Kłys zaprezentowali się w utworze pt.” Pałacyk Michla”.
I tak:
wyróżnienie otrzymali: Nadia Kurzela oraz Bartosz Kłys
II miejsce – Lena Krawczyk
I miejsce- Sonia Fiedor

GRATULUJEMY I ŻYCZYY DALSZYCH SUKCESÓW!!!
Co słychać w klasie 5b?

W klasie 5b grudzień obfitował w wiele sympatycznych wydarzeń m.in.: mikołajki klasowe i dekorowanie pierników.


Zdjęcia w galerii

Konkurs fotograficzny „Jesień w przyrodzie”

Dziewczynki z klasy 5b - Hania Wadowska Nadia Ociepka i Ania Małolepsza - wzięły udział w konkursie fotograficznym „ Jesień w przyrodzie” organizowanym w ramach projektu „Fauna i flora wokół nas” dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz przy współpracy ze Stowarzyszeniem: „Siemonia - Przeszłość Teraźniejszość Przyszłość”.

Hania Wadowska otrzymała wyróżnienie.

Gratulujemy!!
Jolanta Karcz
Wróżby andrzejkowe

Każdy z nas jest ciekawy, co go czeka w przyszłości. Aby sprawdzić, co nam przyniesie życie niektórzy korzystają z pomocy wróżek, astrologów lub wróżą sobie sami. Magicznym dniem, w którym wszystkie wróżby się sprawdzają wigilia św. Andrzeja, zwana potocznie „andrzejkami”, obchodzona w noc z 29 na 30 listopada.
Do polski zwyczaj wróżb andrzejkowych przywędrował w XVI wieku. Początkowo wróżyły sobie tylko dziewczęta. Z czasem andrzejki przybrały formę zbiorową. Współcześnie wieczór andrzejkowy to niezobowiązujące zabawy i wróżby gromadzące dziewczęta, jak i chłopców.Traktujemy te wróżby z przymrużeniem oka, ale są okazją do wspólnej rozrywki i żartobliwych przepowiedni.
VIII Gminny Konkurs Matematyczny "1 z 10”

W dniu 3 grudnia bieżącego roku w naszej szkole odbył się konkurs matematyczny "1 z 10", wzorowany na popularnym teleturnieju telewizyjnym. Wzięło w nim udział po dwoje uczniów z kasy VI i VII, którzy przyjechali wraz ze swoimi nauczycielami z trzech gminnych szkół podstawowych: z Bobrownik, Sączowa i Siemoni. Konkurs przeprowadzony był w dwóch turach, pierwsza dla uczestników z klasy VI, a następnie z klasy VII. W I etapie uczniowie danej klasy odpowiadali po kolei na dwa pytania, które były tak sformułowane, aby odpowiedź na nie była szybka i nie wymagała skomplikowanych obliczeń. Do II etapu zakwalifikowali się uczniowie, którzy odpowiedzieli na co najmniej jedno pytanie. Tym razem zawodnicy sami typowali odpowiadającego. Etap II trwał do momentu wyłonienia trzech finalistów. Walka finałowa była bardzo zacięta. Każdy z trzech reprezentantów chciał wygrać. Wszyscy wykazali się olbrzymią wiedzą i wiadomościami. Naszą szkołę reprezentowali: Daria Dulik, Aleksandra Saft z klasy VI i Aleksander Hartabus, Jakub Wadowski z klasy VII. Konkurs był nie tylko ciekawy, emocjonujący i wymagał dużej koncentracji. W czasie konkursu panowała przyjazna atmosfera, pomimo ostrej rywalizacji nie brakowało uśmiechu i radości.

Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom!!


Organizator:
Jolanta Karcz
Sylwia FrączekWyjazd do katowickiego oddziału IPN uczniów naszej szkoły

27 listopada bieżącego roku uczniowie klas piątych wzięli udział w warsztatach komiksowych z historią w tle. Tegoroczna edycja zorganizowana została z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Warsztaty rozpoczęły się od krótkiego wprowadzenia dotyczącego setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Następnie prowadząca zajęcia Magdalena Duber wyjaśniła na czym polega działalność Instytutu Pamięci Narodowej. Podczas czterogodzinnych warsztatów uczniowie wzięli udział w grze historycznej, rywalizowali w układaniu puzzli, z przedwojenną mapą Polski. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się w jaki sposób powstaje komiks oraz obejrzeli krótkie historie komiksowe, których bohaterem był między innymi słynny niedźwiedź Wojtek.Zadanie wykonane

Uczniowie klas pierwszych, drugich i trzeciej wykonali ponad 100 laurek w ramach ogólnopolskiej akcji 100 Dobrych Uczynków na 100 lecie Niepodległości. Wszystkie laurki zostały doręczone podopiecznym z domów opieki. Laurkowy kot na pewno dobrze będzie się czuł w Zielonym Dworku w Tąpkowicach. Kolorowe kwiatki sprawiły wiele radości w Centrum Opieki Długoterminowej Joanna w Mierzęcicach. Do Zapiecka w Rogoźniku dzieci zostały poproszone o osobiste wręczenie laurek. Przy tej okazji odbył się występ z piosenkami patriotycznymi i zabawnymi wierszykami. Widzowie z Zapiecka byli zachwyceni przedstawieniem i niespodzianką, jaką zrobiły im dzieci. Radość i wzruszenie towarzyszyło wszystkim uczestnikom tego wydarzenia. Cała akcja to Wielki Dobry Uczynek. Uczniom należy się uznanie za ich wrażliwość, a rodzicom podziękowania za pomoc w realizacji zadania.

Alicja Nabrdalik-KocotNiezwykły koncert Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk

Dnia 14 listopada bieżącego roku delegacja uczniów z nauczycielami z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Dobieszowicach uczestniczyła w wyjątkowymkoncercie galowym Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny, przygotowanym z okazji 100 – lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.
Koncert zorganizowała Śląska Kurator Oświaty Urszula Bauer, która powiedziała:
-„W repertuarze Zespołu Śląsk jest obecna historia i tradycja, która łączy pokolenia. Dzisiejszy koncert, wieńczący pewien etap naszego wspólnego świętowania jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę, dostarczył nam niepowtarzalnych przeżyć”.
- „Serdecznie dziękuję dyrektorom, nauczycielom za nieoceniony wkład pracy nad przygotowaniem uczniów do konkursów, nad wspieraniem ich aktywności, rozwijaniem talentów. Dziękuję uczniom za zaangażowanie, zapał i dociekliwość w zgłębianiu historii, za udział w biciu Rekordu dla Niepodległej i wierzę, że nasze kolejne wspólnie realizowane przedsięwzięcia spotkają się z równie dobrym przyjęciem.”
W koncercie uczestniczyło 990 uczniów ze szkół woj.śląskiego wyróżnionych i zaproszonych przez Kuratorium Oświaty w Katowicach.
Koncert dostarczył nam wielu wzruszeń, brawom nie było końca, a owacje na stojąco były wyrazem uznania zachwytu i podziwu dla występujących.
Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom zaangażowanym w przeróżne konkursy o tematyce patriotycznej.

Małgorzata Sepetowska
Dobrochna Kocot


„Nauczyciel na Medal 2018”

Nauczyciel naszej szkoły – pani Violetta Danecka zajęła I miejsce w powiecie będzińskim w Plebiscycie Dziennika Zachodniego „Nauczyciel na Medal 2018” otrzymując medal Marszałka Województwa Śląskiego.

Gratulujemy!!!
Wirujące farby

Dnia 23 listopada w naszej szkole odbyły się niezwykłe warsztaty edukacyjno-plastyczne pt. „Wirujące Farby”. Uczestnikami tych zajęć byli uczniowie klas I - V.W trakcie warsztatów uczniowie poznali różne sposoby malowania z wykorzystaniem przyborów. Dowiedzieli się o istnieniu niewidzialnych sił fizycznych: grawitacji i odśrodkowej. Obserwowały ich działanie i efekty. Uświadomiły sobie również dlaczego trzeba mocno trzymać się na karuzeli.
Następnie poszczególne klasy miały okazję tworzyć swoje dzieła sztuki za pomocą kolorowych farb. Własnoręcznie przygotowane prace trafiały do ,,kręciołka’’, a tam dzięki działaniu siły odśrodkowej zamieniały się w niezwykłe obrazy. Uczniowie poznali prawdziwą radość tworzenia. A stworzone przez nich dzieła były wręcz magiczne.

Zdjęcia warsztatów w szkolnej galerii

Jolanta Karcz


Warsztaty kulinarne w klasie Vb

Dnia 23 listopada 2018 klasa Vb zorganizowała warsztaty kulinarne pt. „Dziewczęta kontra chłopcy – 5 porcji zdrowia w szkole” zorganizowane w ramach europejskiego programu „Owoce w szkole”. Projekt ten realizowany w szkołach od kilku lat ma zachęcić dzieci do spożywania większych ilości owoców i warzyw, a tym samym przyczynić się do ukształtowania dobrych nawyków żywieniowych, które będą utrzymywały się również w późniejszych latach życia.
Uczniowie byli podzieleni na dwie grupy: dziewczynek i chłopców. Wszyscy aktywnie uczestniczyli w przygotowaniu kanapek, sałatek owocowo-warzywnych i koreczków. Dzieci z radością i wielkim zaangażowaniem pracowały w grupach przygotowując posiłki. Były one kolorowe, estetycznie wykonane i ładnie podane. Na zakończenie wszyscy z ogromnym apetytem degustowali przygotowane smakołyki, które były smaczniejsze niż zwykle, bo sporządzone własnoręcznie.

Zdjęcia warsztatów w szkolnej galerii

Jolanta Karcz


5 PORCJI ZDROWIA W SZKOLE

5 PORCJI ZDROWIA W SZKOLE – to program edukacyjny mający na celu zwrócenie uwagi na potrzebę zadbania o edukację w zakresie zbilansowanej diety już od najmłodszych lat. Podstawą prawidłowego żywienia jest spożywanie minimum 5 porcji warzyw i owoców dziennie, a jedną z nich może być szklanka soku
W dniach 14-21 listopada 2018 roku uczniowie klasy II i III pod okiem wychowawców realizowali zadania wynikające z w/w projektu. Podczas prezentacji multimedialnej otrzymali niezbędne informacje na temat zdrowego odżywiania, zbilansowanej diety, przypomniały sobie piramidę zdrowego żywienia oraz witaminy i składniki mineralne, które znajdują się w owocach, warzywach i sokach. Uczniowie klas młodszych przygotowywali zdrowe kanapki, owocowe szaszłyki, inne ciekawe dania z owoców i warzyw.
Kiermasz domowych wypieków

„Nigdy nie jesteśmy tak biedni, aby nie stać nas było na udzielenie pomocy bliźniemu.”


Szkolny Klub Wolontariusza już po raz kolejny zorganizował w szkole kiermasz domowych wypieków. Tym razem wolontariusze postanowili przyłączyć się do zbiórki pieniędzy na rzecz Krzysztofa Szczurka, trenera z klubu UKS Bobry, który może stracić wzrok i konieczna jest operacja. Nie jest im też obojętny los zwierząt i część pieniędzy została przekazana na Fundację WWF. Jak zwykle naszą popularną akcję chętnie wsparli uczniowie ich rodzice, dziadkowie oraz pracownicy szkoły. Wszystkim serdecznie dziękujemy.

Szkolny Klub Wolontariusza


Pomagamy bezpańskim zwierzętom.

Pies jest jedynym stworzeniem na ziemi,
które kocha cię więcej niż siebie samego."
Josh Billings
Szkolny Klub Wolontariusza zorganizował w październiku, miesiącu dobroci dla zwierząt zbiórkę karmy dla Schroniska Bezpańskich Zwierząt w Bytomiu. Zbieraliśmy makarony, kaszę, suchą karmę, karmę w puszkach oraz środki czystości. Dzięki Wam, zwierzętom łatwiej będzie przetrwać nadchodzącą zimę. Chcielibyśmy podziękować wszystkim za udział w akcji. Dziękujemy!

Szkolny Klub Wolontariusz wraz z opiekunami.Uczniowie klasy III na warsztatach ekologicznych

Na zaproszenie Stowarzyszenia Siemonia Przeszłość Teraźniejszość Przyszłość uczniowie uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych „Leśne historie–Liściografia”.
Ciekawostki o życiu drzew, ekologicznym wykorzystaniu materiałów naturalnych i tych z recyklingu, a także samodzielne ozdobienie torby wielokrotnego użytku-to ciekawe zajęcia, które uczą i relaksują.
Dziękujemy za zorganizowanie miłego, pouczającego spotkania.


VII MIĘDZYGMINNY KONKURS
PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ – 8XI2018r.


Wspólny śpiew pieśni patriotycznych od zawsze wiązał się z silnymi emocjami. Czasem z momentem radosnego świętowania, innym razem głębokiej refleksji. Wsłuchując się w te pieśni, można bardzo żywo odkrywać historię, która tworzy naszą polską tożsamość.
Pełne szacunku do tej formy wyrażania naszego patriotyzmu, Przedszkole Publiczne w Rogożniku ogłosiło przegląd o charakterze konkursowym na wykonanie piosenki patriotycznej.

W kategorii klas I-III naszą szkołę reprezentowali:

Paulina Owczarek, Maja Cichosz, Mikołaj Trefon i Maciej Grzesiek.

Uczniowie rzetelnie przygotowywali się do śpiewu, aby ich występy były wyjątkowe. Mamy świadomość, że patriotyzm dawniej znaczył gotowość do obrony kraju i walki za naród. Zatem wybór utworów przez naszych uczniów nie był przypadkowy i z godnością i wdzięcznością unosili swoje głosy. Ludzie młodzi dziś również miłują swoją ojczyznę i wiedzą, że przywołując pieśni patriotyczne mogą wyrazić szacunek wobec osób, które walczyły o wolność.
Dobór piosenek był zróżnicowany muzycznie pod kątem stylistycznym, po to, aby każdy z uczestników mógł znaleźć utwór typowy dla siebie i swojej wrażliwości. Nasi reprezentanci zostali przygotowani pod kierunkiem wychowawców: Violetty Daneckiej, Zuzanny Frąckowiak, Anny Męcik i Alicji Kocot.

I miejsce zdobyła uczennica klasy III – MAJA CICHOSZ
II miejsce zajął uczeń klasy II – MACIEJ GRZESIEK
Na WYRÓŻNIENIE zasłużył uczeń klasy I – MIKOŁAJ TREFON

GRATULUJEMY WSZYSTKIM UCZESTNIKOM!

100 Światełek Pamięci dla Niepodległej.


„…wolności nigdy nie można posiadać. Jest bardzo niebezpiecznie ją posiadać. Wolność trzeba stale zdobywać.”

Jan Paweł II, Kraków, 10 czerwca 1987 r


Rok 2018, w setną rocznicę odzyskania niepodległości różne środowiska, organizacje czy też indywidualni obywatele naszego kraju pragnęli uczcić w jakiś szczególny sposób. Organizowano spotkania, sympozja, imprezy kulturalne i sportowe. Wszystko dla Niepodległej. Kulminacją były centralne jak i też lokalne obchody rocznicy w dniu 11listopada 2018.
Szkolny Klub Wolontariusza z ZS-P w Dobieszowicach wpisując się w to świętowanie podjął zobowiązanie zapalenie w dniach 1- 2 listopada 2018 roku, 100 zniczy na grobach tych co za niepodległą naszą Ojczyznę życie oddali, którzy swą pracą i zaangażowaniem ją odbudowywali , czy też na grobach opuszczonych, zapomnianych i zaniedbanych.
Działanie takie ma też wymiar wychowawczy i poznawczy. Niepodległość czy też wolność narodu nie jest dana raz na zawsze. Trzeba ją pielęgnować, budować i walczyć o nią - jeśli będzie taka konieczność.

M. Polak, T. Pudo, A. Rabus

PAMIĘTAMY…


Bieżący rok 2018 jest rokiem szczególnym dla naszej Ojczyzny. 100 lat temu Rzeczypospolita narodziła się na nowo. Po 123 latach niewoli wyrwała się z zaborczej zależności i mogła zatriumfować jako Niepodległa.
W ten okres niepodległości wpisuje się postać Czesława Bogusławskiego herbu Ostoja (ur. 1872, zm.1933) zarządcy dobieszowickich dóbr ziemskich. W latach 1926 – 1933 jako dobry gospodarz przyczynił się do ich naprawy i odbudowy, splądrowanych i zaniedbanych po zakończeniu I wojny światowej.
Jego doczesne szczątki , zgodnie z Jego wolą, złożono na cmentarzu w Bobrownikach. Przez wiele lat pamięć o Nim i jego miejscu spoczynku była trochę zapomniana.
Od 2014 roku grobem w Bobrownikach zajmuje się młodzież ze Szkoły Podstawowej w Dobieszowicach a od 2017 opiekę przejął Szkolny Klub Wolontariusza. Kilka razy w roku grób jest sprzątany a 1 listopada ozdabiają go kwiaty i zapalone znicze.

M. Polak, T. Pudo, A. RabusSpotkanie z okazji XV lecia Stowarzyszenia „Brynica” z Dobieszowic


W dniu 07.11.br w sali reprezentacyjnej dworu w Dobieszowicach odbyło się spotkanie z okazji XV -lecia działalności Stowarzyszenia „Brynica” z Dobieszowic. Szkolny Klub Wolontariusza oraz zespół „Serduszka Radości” od lat współpracują ze Stowarzyszeniem, stąd też obecność naszych przedstawicieli na uroczystości. W imieniu wolontariuszy i opiekunów list gratulacyjny na ręce władz Stowarzyszenia przekazali: Paweł Malinowski i Wojciech Pawłow. W imieniu zespołu „Serduszka Radości” oraz ich opiekunów życzenia przekazały: Emilia Plebańczyk i Marlena Szczęsny. Stowarzyszenie „Brynica to nie granica” jest zrzeszeniem działającym na rzecz rozwoju obszarów wiejskich następujących gmin: Mierzęcice, Ożarowice, Woźniki, Bobrowniki, Siewierz, Psary i Świerklaniec.
Muzeum Chleba

Dnia 30.10.2018r. uczniowie klasy I a, I b oraz III uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Chleba w Radzionkowie. Na początku uczniowie obejrzeli film” Chleb”, dzięki któremu poznali pochodzenie pieczywa i tradycje z nim związane oraz proces produkcji. Później poznali ciekawe eksponaty zbierane przez wiele lat, wszystko, co służyło wytwarzaniu chleba. Wielką atrakcją dla dzieci były samodzielne warsztaty z ciastem, formowanie plecionki, wypiek i konsumpcja. W starej cukierni skosztowały śląskich” szkloków” i posłuchały muzyki ze starej szafy grającej. W dalszej części zwiedzania muzeum uczniowie poznali zwyczaje panujące przed laty w szkołach, dawne książki, materiały piśmiennicze, przybory i stroje. Dzieci miały też możliwość pisania rysikiem na tabliczkach kamiennych. Wycieczka była bardzo udana. Uczniowie zadowoleni, wrócili z nowym bagażem doświadczeń.


Pasowanie na czytelnika

Biblioteka szkolna 22 października przyjęła w poczet swoich czytelników uczniów klas pierwszych. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Uczniowie dowiedzieli się, jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić, czytając książkę. Pierwszoklasiści zostali zapoznani z regulaminem i zasadami wypożyczania książek. Zanim jednak zostali pasowani na czytelników, musieli rozwiązać różne zagadki oraz prawidłowo odpowiedzieć na zadawane pytania. Po zaliczeniu wszystkich prób uczniowie złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować wszystkie książki. Na pożegnanie nowi czytelnicy otrzymali pamiątkową gazetkę. Wszyscy uczniowie otrzymali gratulację oraz życzenia wspaniałych przygód w świecie książki.

mgr Anna Męcik.


Skąd się wzięło śniadanie?

Uczniowie klasy II b przygotowali pyszne śniadanie. Pomagała im babcia Szymona, która ugotowała dla wszystkich płatki owsiane na mleku, przyniosła razowy chleb i biały serek. Dodatkiem do kanapek i płatków były domowe konfitury. Serek można było zjeść z rzodkiewką lub płatkami kukurydzianymi. Uczniowie przyrządzali pyszności według własnego pomysłu i smaku. Na śniadaniowym stole nie zabrakło oczywiście owoców. Herbatka z sokiem malinowym smakowała wyśmienicie. Po wspólnym poczęstunku zastanawialiśmy się „skąd się wzięło śniadanie?” Pierwsza odpowiedź; „śniadanie zrobiła babcia Szymona, a my jej pomagaliśmy.” A skąd się wzięły wszystkie śniadaniowe produkty? Okazało się, że bardzo wiele osób przyczyniło się do naszego apetycznego śniadania. Rolnik, który zasiał zboże, młynarz zmielił go na mąkę, piekarz upiekł chleb z tej mąki. Sprzedawca sprzedał chleb babci Szymona. Sadownicy zebrali owoce, a herbatę to przywiózł statek z Indii. Kierowcy to wszystko dostarczyli do sklepów… ojej nigdy nie myślałam, że tyle osób pracowało, żebym mogła zjeść śniadanie; powiedziała Lena. Pamiętamy: śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Daje nam siły do pracy nauki i zabawy.


„PROMIENIOWANIE OJCOSTWA”„Promieniowanie Ojcostwa” – to hasło Dnia Papieskiego, który już po raz osiemnasty obchodzony był w Polsce i w środowiskach polonijnych na całym świecie. Poprzez szereg wydarzeń duchowych i kulturalnych przypominane było nauczanie Jana Pawła II. Tego dnia odbywały się również zbiórki na „żywy pomnik” Papieża – Polaka: stypendia dla zdolnej młodzieży z ubogich rodzin. Tegoroczne obchody zbiegły się także z 40 rocznicą wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.
Uczniowie, dyrekcja i nauczyciele naszej szkoły uczestniczyli w dniu 14 .10.2018 r. o godz. 10:30 w uroczystej Mszy świętej w kościele parafialnym w Dobieszowicach. Oprawę muzyczną liturgii wykonały dzieci z zespołu artystyczno - wokalnego SERDUSZKA RADOŚCI. Zespół zaprezentował repertuar tak bliski i bardzo związany z Janem Pawłem II.
Po mszy świętej dorośli i dzieci wsparli swoimi datkami Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.


SERDUSZKA RADOŚCI


Dnia 9 października w Dąbrowie Górniczej odbył się Wojewódzki Festiwal Pieśni Patriotycznych „Śpiewam Tobie Polsko” z okazji 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Uczestnicy festiwalu zobowiązani byli do zaprezentowania trzech dowolnie wybranych polskich pieśni patriotycznych.
Festiwal składa się z dwóch etapów: etap I – przesłuchania rejonowe, w którym jury wyłoni nie więcej niż dwa podmioty do etapu II - finałowego.
I tak nasz zespół artystyczno- wokalny „SERDUSZKA RADOŚCI” wykonał utwory pod tytułem: „Pierwsza kadrowa”, „Wojenko, wojenko ” oraz „ Przybyli ułani pod okienko”. Prezentacja była bardzo ciekawa i wykonana przez naszych wokalistów na wysokim poziomie. Czekamy na wyniki jurorów i życzymy powodzenia.Święto Edukacji Narodowej


Z Okazji Dna Nauczyciela uczniowie klasy II a i II b złożyli nauczycielom poetyckie i śpiewające życzenia. Przypomnieli, że na przedmiotach przyrodniczych uczymy się, poznając otoczenie za pomocą wszystkich zmysłów, po prostu „nasze uszy słyszą świat”. Historię i nie tylko poznajemy w podróży np. na „wycieczce ze smokiem wawelskim”. Królową nauk - matematykę oswajali razem z „sumem wąsatym”. Apetyczne „Witaminki” były oczywiście dla pań z kuchni. A brawurowo zaśpiewane i zatańczone „Abecadło” to dedykacja dla wszystkich pracowników szkoły, każdy znalazł w nim swoją literkę.
Pod tymi śpiewającymi życzeniami „podpisali się” wszyscy uczniowie i wychowankowie szkoły i przedszkola.”Najpiękniejszy wianek”


Dnia 1 października na apelu szkolnym zostały rozdane upominki za udział w konkursie „Najpiękniejszy wianek”. Jury konkursu postanowiło przyznać jednakowe nagrody wszystkim uczestnikom konkursu. Dziękujemy uczniom, rodzicom, którzy przyczynili się do obchodów Nocy Świętojańskiej i wykonali przepiękne wianki.

Oto lista nagrodzonych:
Nadia Ociepka, Kamil Kłys, Bartosz Kłys, Tomasz Zydek, Sonia Fiedor, Kuchta Kacper, Maja Cichosz, Jessika Bieńkowska, Nikola Koc, Jagoda Karcz, Karolina Copik, Lena Zajączkowska, Nadia Kurzela, Julia Kaczmarczyk, Emilia Kańtoch, Grzegorz Korczak, Jakub Kańtoch, Filip Kańtoch, Sławek Piłat, Oliwia Sowiślok, Urszula Czarnecka, p. Karina Sowiślok, p. Jolanta Czarnecka, Kasper Majchrowicz, Adam Lechowicz.


Dziękujemy.
Organizatorzy konkursu„Międzypokoleniowe podróże po narodowej literaturze" w naszej szkole!


W dniu 1 października ruszył projekt czytelniczy „Międzypokoleniowe podróże po narodowej literaturze", którego koordynatorką jest Pani Joanna Kocot – Dyszy z Biblioteki Gminnej w Sączowie. W tegorocznej edycji projektu uczestniczą uczniowie klas VI- VIII szkoły w Dobieszowicach.
W ramach projektu w dniu 11 października odbyło się w Bibliotece Gminnej w Dobieszowicach spotkanie z pisarką powieści dla dzieci i młodzieży panią Barbarą Kosmowską. Autorka zdradziła uczestnikom spotkania tajniki literackiego warsztatu, opowiedziała o swoich inspiracjach i marzeniach, które się w jej życiu spełniły. Przedstawiła historie powstania wybranych książek i dzieje ich bohaterów. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, autorka zaraziła uczestników spotkania optymizmem i zachęciła do spełniania marzeń, do czego namawiają czytelników także bohaterowie jej książek.
W dniu 12 października grupa 21 uczestników projektu wyjechała do Śląskiego Centrum Kongresowego w Katowicach na Śląskie Targi Książki. W ramach targów uczniowie uczestniczyli w panelu dyskusyjnym dla uczniów na temat ekranizacji książek, w spotkaniu z pisarką i youtuberką Marią Krasowską, a wybrani uczniowie także w warsztatach ilustrowania baśni i warsztatach „Laboratorium słowa”.
Udział w targach okazał się być dla uczestników wspaniałą przygodą z książką i dostarczył niezapomnianych wrażeń.

Anna Janota